Vždy s velkou radostí pozvu hosty na oběd, večeři a vždy se potom doma lehce hroutím z obav, jak to moje jídlo dopadne. Přeci jen nejsem zdatná kuchařka a především vařím pro nás doma "divná zdravá lehce makrobiotická jídla" a nejsem zvyklá vařit tak jak je běžné ve většině španělských domácnostech. Hroutila jsem se i tentokrát, protože vařit pro moji španělskou rodinu je jaksi dvojnásobně složitější. Vím, že jsem "pod lupou", vím, že až na dvě pánské výjimky jsou všichni velcí gurmáni, hned tak jim něco nechutná a navíc umí prakticky všichni výborně vařit. Chtěli jsme dělat (můj muž chtěl) grilované steaky. Dobrá, já jsem si nachystala můj vegetariánský hamburger ze seitanu a k tomu býčkovi jsem se rozhodla udělat už jen zeleninu a cereálie upravené tak, aby to snědly i tříleté děti.
GRATINOVANÁ POLENTA NA ŘECKÝ ZPŮSOB
to mi přišlo opravdu originální, řecká jídla miluji, nikdy se ve Španělsku nejí a do takového slunného dne ovoněného masem se hodí. Hmmmm, chuť oliv a sýra...mňam.
pro 6 osob
- 150 gr polenty
- 0,75 l vod
- lžíce soli
- 100 gr fety
- 50 gr černých oliv bez pecky
- parmezán
- 4 lžíce bazalky
Polentu uvaříme ve vodě se solí, instantní polentu necháme bublat asi 5 minut, mícháme, aby se nepřipálila. Hotová kaše se pozná podle toho, že se odlepuje od stěn hrnce.
Olivy a fetu nakrájíme na kolečka a kostky a přimícháme do kaše spolu s polovinou bazalky.
Rozložíme do pekáčku (já použila dortovou silikonovou formu), posypeme notnou dávkou strouhaného parmezánu a bazalkou a pečeme na 200ºC asi 20 minut. Je to dobré ještě teplé. Studené už nee.
via cuisine pop |
K masu jsem se rozhodla udělat francouzské ratatouille, které mám moc ráda, které, když už si s ním dáte práci a uvaříte ho, můžete schovat do vzduchotěsné krabice do lednice a vydrží tam týden a takový 2., 3. den bude ještě lepší než ten první. Dá se jíst k večeři spolu se smaženými vejci nebo dát na toust nebo zkrátka jako příloha k obědu.
RATATOUILLE
pro 6 osob
- 6 barevných paprik
- 3 cukety
- 2 středně velké bílé cibule
- 4 velká rajčata
- 1-2 lilky
- provensálské koření
- sůl
- sklenka bílého vína
- snítka rozmarýnu
- snítka tymiánu
- olivový olej
Pozor:
Lilek je v syrové formě toxický. Nikdy nedávám syrový lilek spolu s další zeleninou vedle sebe do lednice. Když už to tak je, tak se musí zelenina před konzumací dobře omýt. Lilek potom dobře tepelně upravit.
Zeleninu dobře omyjeme, očistíme a nakrájíme na stejně velké kousky. Každý druh zeleniny potom zvlášť orestujeme na olivovém oleji na pánvi, ochutíme hrstí provensálského koření. Nebojte se toho dát moc. Až je zelenina zčásti udělaná, orestovaná, vše smícháme ve velkém hrnci dohromady, osolíme, přidáme snítku rozmarýnu a tymiánu, zalijeme bílým vínem a necháme pod pokličkou dovařit. Je opravdu dobré udělat si toto jídlo den předem, smíchají se tak všechny chutě a vůně a pak je to pravá dobrota. :)
Dobrou chuť!!!
Dobrou chuť!!!
via foodnetwork |
Jenom zírám, jaká je z tebe kuchtička. Ty obrázky vypadají velmi dobře, jak chutná to jídlo......si moc neumím představit. Určitě je to zdravé. A jak to chutnalo strávníkům?
ReplyDeleteNo, Alko, musims rict, ze chutnalo, proto jsem ty recepty sem taky supla, jinak bych si opravdu netroufla. :)
DeletePolenta vypada zajimave takhle jsem je jeste nemela.Ratatouill delavame casto je to moc dobre i samotne.My budeme grilovat v nedeli, konecne jsme si koupili novy gril tak jsme ho vcera vyslousely a udelali si na nem bramboraky.Take vam vsem chci poprat hezke proziti Velikonocnich svatku .
ReplyDeleteMila Elizabeth, grilovani neni sice nejzdravejsi, ale jednou za cas se da. At mate hezky den a prijemne svatky :)
Delete